Biyogüvenlik Kabinleri (Class II)

Teknik Özellikler

Kullanıcıyı, Çevreyi ve Ürünü tam koruma özelliğine sahip ClassII Tip dir. Biyogüvenlik kabini 2 adet HEPA fitlere içermektedir. Biyogüvenlik kabininde kontaminasyonriski olan hava kanalları negatif basınç altında bırakılmış böylece çalışma alanına giden havaya partikül karışması önlenmiştir. Biyogüvenlik kabini mikro işlemci kontrollüdür. Kontrol paneli dijital ve LCD göstergelidir. Kontrol panelinde; hava akış hızı, biyogüvenlik kabininin toplam çalışma süresini ve o andaki çalışma süresini gösteren zaman sayacı, HEPA filtre ömrü, ön cam, UV lamba, UV lambanın toplam çalışma süresi / ömrü, UV lamba geri sayım zamanlaması, çalışma alanına verilen partikülsüz havanın akış hızı,… gibi parametreler ayarlanabilmekte ve LCD ekrandan takip edilebilmektedir.

Biyogüvenlik kabini düşük hız, normal akış ve yüksek hız olmak üzere 3 kademeli hava akış hızı sistemine ve enerji tasarrufu sağlayan “standby” çalışma pozisyonuna sahiptir. Her üç akış ayrı sinyal lambaları (ledler) vardır ve hava akış hızı değerlerini kontrol panelinin LCD ekranından takip etmek mümkündür, hava hız göstergesi elektronik rakamsaldır. Cihazda hava akımının sabit hızda sirkülasyonu için otomatik hız kompanzasyon sistemi vardır. Biyogüvenlik kabini ön camı temperli sertleştirilmiş güvenlik camından mamuldür, dikey açılır kapanır özelliğe sahiptir, elektronik motorize olup istenilen seviyede ayarlanabilmektedir. Ön cam açıklığı güvenli çalışma seviyesinin üstüne çıktığında devreye giren sesli ve ışıklı alarm sistemi vardır. Cihazın, içerisindeki havanın temizlenerek devir daimini sağlayan ve sessiz çalışma özelliğine sahip fan motoru vardır.

Bu sistem cihaz içinde vertical(dikey) hava akışı sağlamaktadır. Biyogüvenlik kabininin sterilizasyon için mobil UV lambası vardır. UV lamba hava akımını engellemeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Ön cam açık iken UV lamba devreye girmemekte, UV lamba açık iken ön cam açılmak istendiğinde operatörü korumak amacıyla otomatik olarak kapanmaktadır. UV lamba istenirse 199 dk. arasında ayarlanabilmekte ve geri sayım ekrandan izlenebilmektedir. Cihazda filtre değişimi de dahil olmak üzere tüm servis işlemleri ön bölümden kolaylıkla yapılabilmektedir.